DOLAR

31,2326$% 0.09

EURO

33,8528% -0.04

GRAM ALTIN

2.053,37%0,64

ÇEYREK ALTIN

3.455,00%0,17

TAM ALTIN

13.817,00%0,32

BİST100

9.193,69%1,45

BİTCOİN

1939735฿%-1.67687

a

Agresif Ne Demek ?

Agresif kelimenin kendisinden de anlaşıldığı gibi Türk diline yabancı bir kelimedir. Türkçeye sonradan katılmış kelimelerden birisidir. Anlamı çoğu kişi tarafından yanlış bilinir. Bazen sinirli kelimesiyle anlamı karıştırılabilir. Toplum genelinde bazı kelimelerin anlamı yanlış bilinebilir. Veya anlamı bilinmeyen birçok kelime halk arasında farklı yorumlanıyor da olabilir. Bu yüzden kelimenin kökeni iyice bilinmeli ki kelimenin anlamı tam olarak anlaşabilsin. Aksi takdirde kelimenin hangi dilden geldiği bilinmediğinde yanlış yorum yapılması daha da muhtemeldir.

Agresif Kelimesi Kim İçin Kullanılır 

İnsanlarla ilgili her terim, onlar için sıfat olarak kullanılır. Sıfatlar bir insanın özelliğinden, kişiliğinden veya karakterinden bahsedilirken kullanılır. Agresif kelimesi de sıfat olarak kullanılan kelimelerden bir tanesidir. İçinde sınır, kızgınlık, huysuzluk gibi birçok kelime anlamını barındırsa da sadece birisiyle eş anlamıymış gibi düşünmek doğru değildir. 

Agresif Türkçe’ ye Hangi Dilden Girmiştir 

Türk dilinde birçok yabancı kelime bulunur. En çok yabancı kelime Arapça ve Farsça dilinden  gelir. Agresif kelimesinin de kökeni Türkçe değildir. Agresif kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Yani yabancı dilden katılan kelimelerden birisidir. Fransızcadan dilimize katılan tek kelime agresif değil tabi ki. Çocuklarımızın eline ilkokulda hesap makinesi olarak verdiğimiz abaküs bile Fransızca kökenlidir. Hatta bayanların özel günler de kullandığı vazgeçilmez abiyeler bile. 

Agresif Kelimesinin TDK Anlamı 

Agresif kelime olarak farklı dilden katıldığı için birebir anlamı tam olarak anlaşılmayabilir. Farklı dilden gelen kelimeler o dilde daha farklı anlamlarda kullanırken, katıldığı dilde basitçe ifade edilmiş olabilir. Veya kökeninde birçok anlam ifade ederken katıldığı dilde tek bir anlamla ifade edilir. Agresif kelimesinin Türk Dil Kurumunda çevirisi “saldırgan”dır. Hâlbuki bizlerde kullanırken sadece saldırgan bir insan için değil, bazen sınırlı ve asabi bazen de huysuz diye tabir ettiğimiz insanlar için kullanabiliriz. Ama ne için kullanılırsa kullanılsın Türk Dil Kurumu agresif kelimesinin eş anlamlısı olarak ve açılımı olarak saldırgan kelimesini ifade etmiştir.

Kimler Agresiftir

Türk Dil Kurumuna göre saldırgan olan ve sinirlendiğinde etrafına (tabiri caizse) sataşan kişiler agresif kişilerdir. Yani her hangi bir olay karşısında istemediği ve hoşlanmadığı bir durumla karşılaşan kişi sakin kalamıyor ve etrafını rahatsız ediyorsa bu kişi agresif kişidir. Veya en önemlisi eğer kendisine bir olumsuz eleştiri geliyorsa bunu kabul etmeyip direk atağa geçen kişiler de agresiftir. Bazen de yaptığı yanlış karşısında tepki gösterildiğinde ve uyarı aldığında hoşlanmayıp hemen sinirlenen ve bağırmaya başlayan kişiler de agresif olarak isimlendirilir. Bunların hepsine saldırgan da denebilir. 

Saldırgan Kişinin Özellikleri 

Saldırgan kişiyi sadece kavga eden ya da etrafa bir şeyler saçan, fırlatan kişi olarak kısıtlamamak gerekir. Saldırganlık aslında iki türlüdür. Birincisi herkesin de bildiği maddi saldırganlıktır ki bu bazen şiddet göstererek bazen de bağırıp haykırarak yapılır. İkincisi ise pek de bilinmeyen saldırganlık örneğidir  ki bu da duygusal saldırganlıktır. Duygusal saldırgan, suçlandığında bunun üstünü örtmek ve kapatmak için hemen saldırıya geçer. Onun saldırısı  da suçlamakla olur. Örneğin, kendisine “sen neden bu kadar kimisin?” diye sorulsa vereceği karşılık “senin de çok kötü bir öfken var “demek olur.

Agresif Olmak Bir Huy Mudur?

Agresif olmak aslında bir huy ya da karakter değildir. Agresiflik bir tepkidir. Sinir, öfke, kin, şefkat, merhamet gibi olgular bir huydur. Fakat sinirli kişi agresifleşiyorsa yani saldırganlaşıyorsa, bu bir huy değil bilakis verilen bir tepkidir. Buna bir örnek vermek gerekirse, alınganlık bir huydur. Alıngan kişiye kaldıramayacağı bir söz söylendiğinde alınır ve bunu ya küserek ya da ağlayarak karşı tarafa bildirir. İşte bu durum da küsmek ve ağlamak bir tepkidir. 

Agresiflik Giderilir Mi?

Agresiflik huy olmadığı için bilakis olaylar ve duygular karşısında verilen bir tepki olduğu için terk edilebilir. Çünkü tepkiler insanların elindedir. Eğer isterlerse tanındıklarından daha farklı bir kişiye dönüşebilirler. Buda tepkileri değiştirmekle olur. Zira insanın huylarını açığa çıkaran şey, genelde olaylara karşı verdiği tepkileridir. Bu tepkileri değiştirmekle yani saldırganken sakin kalabilmeyi başarırsa insanların gözünde oluşturduğu izlenim de değişecektir. Her ne kadar bu kendisiyle savaşı gerektirse de yine de onum elindedir.

Bu konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıya bırakabilirsiniz. Düşüncelerinizi merak ediyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP