DOLAR

31,2326$% 0.09

EURO

33,8528% -0.04

GRAM ALTIN

2.053,37%0,64

ÇEYREK ALTIN

3.455,00%0,17

TAM ALTIN

13.817,00%0,32

BİST100

9.193,69%1,45

BİTCOİN

1939735฿%-1.67687

a

Çocuklara Özgüven Nasıl Aşılanır?

Çocuklara özgüven konusunda nasıl destek sağlamalıyız? Çocukların çevreyle ilişkisi veya aile ilişkileri özgüvenlerini etkiler mi? Tüm bu sorunların cevapları makalemizde.

Özgüven eksikliği kişinin çocukluğundan beri yaşadıklarının göstergesidir aslında. Özgüven eksikliği yaşayanlar hayatlarını yoluna koymakta ve istedikleri şeyleri yapmakta zorluk çekerler. Bu sorunun temeli ise toplumun en küçük yapı taşı olan aileden gelmektedir. Ebeveynlerin çocuklarını hayatın gerçekleriyle geç tanıştırmaları onları savunmasız bir hale getirir. Çocuklarını yetiştirirlerken aşırı korumacı davranarak onları tehlikelerden savunduklarını düşünürlerken, aslında gerçek tehlikelere karşı savunmasız bırakırlar. Bu nedenle bir çocuğun özgüven sahibi olmasında ebeveynlerinin rolü büyüktür.

 Çocuk-Aile İlişkisi:

 Küçük çocuklar okula gidene kadar aileleriyle birliktedirler. Bu nedenle anne ve babalarının davranışları çocukların üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Çocuklara özgüven aşılamak ebeveynlerin birkaç küçük davranışlarıyla bile sağlanabilir. Güven duygusu ilk olarak anne ve bebek arasında oluşur. Bu duygu anne ve babanın çocuklarına iyi ve şefkatli davranışlarıyla pekişir.

 Çocuğa Destek:

 Ebeveynlerin çocuklarına yol göstermeleri ve farklı alanlarda deneyim kazandırıp; kişiliklerinin oluşmasında yardımcı olmaları gerekmektedir. Onları başarmak istedikleri alanlarda ya da yapmak istedikleri hobilerinde yalnız hissettirmemeli ve destek olmalıdırlar. Çocuğun bu konularda desteklenmemesi kendisini önemsiz hissedip özgüven eksikliği yaşamasına neden olabilir. Mutlaka bir spor ile ilgilenmeleri sağlanmalıdır. Bu şekilde hem onları zararlı alışkanlıklardan korurlarken hem de karakterlerinin iyi bir şekilde yerleşmesini sağlayabilirler.

 Çevreyle Ve Çocukla İletişim:

 Ebeveynler, çocuklarına her zaman örnek olan kişilerdir. Özellikle altı yaşlarına kadar çocuklar sürekli birlikte oldukları anne ve babalarının davranışlarını örnek alırlar. Bu nedenle davranışlara dikkat edilmeli ve iyi bir örnek olunmalıdır. Çocuklarının yanında diğer insanlara iyi davranarak ve onlarla güzel iletişimler kurarak iyi birer örnek oluşturabilirler. Aynı zamanda çocuklarla da iyi bir iletişim kurulmalıdır. Onların sorularına her zaman cevap verilmeli, fikirleri sorulmalı, dertleri dinlenmeli ve önemsenmelidir. Ciddi olarak söyledikleri bazı şeylerle dalga geçilmesi onların özgüvenini kırarak, kişisel gelişim konusunda sıkıntı çıkarabilir.

 Çocuklara sorunlarıyla başa çıkabilmek öğretilmelidir. Düştüklerinde kendilerinin kalkabilmeleri için zaman tanınmalı, yapabilecekleri şeylerden alıkoyulmamalıdırlar. Çocuklara özgüven aşılarken en dikkat edilmesi gereken konu aşırıya kaçmamaktır. Onlara her şeyi yapabileceklerini gösterirken çok abartmamalı ve özgüven kibre dönüştürülmemelidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP