DOLAR

31,2326$% 0.09

EURO

33,8528% -0.04

GRAM ALTIN

2.053,37%0,64

ÇEYREK ALTIN

3.455,00%0,17

TAM ALTIN

13.817,00%0,32

BİST100

9.193,69%1,45

BİTCOİN

1939735฿%-1.67687

a

Hava Kirliliğinin Sağlığa Etkisi

Hava kirliliği, havanın içerisinde olan kendi ana maddeleri dışındaki bir maddenin havaya karışmasıyla meydana gelmektedir. Havada bulunan maddeler azot, oksijen, karbondioksit, argon ve ufak miktarlarda ise metan, neon, helyum, hidrojen, kriptondan meydana gelmektedir. Bu maddeler dışında havaya karışan diğer maddeler hava kirliliğine sebep olmaktadır. Gelişen sanayi ile birlikte fabrika atıkları, araba egzozları ve daha birçok maddenin havaya karışmasıyla hava kirliliği günümüzde dünya çapında bir sorun haline gelmiş bulunmaktadır. Bazı gelişmiş ülkeler bile bu sorunu göz ardı etmektedir. Dünyanın ortak sorunu olarak görülen hava kirliliğine karşı önlem almak gelecek için temiz nefes demektir.

İnsanlarda Ne Gibi Hastalıklara Yol Açar

Özellikle çocuklarda akciğer hastalığına kolayca yol açabilir. Astım olma riskini yükseltir. Yapılan araştırmalarda havanın kirletilmesi sonucu bölgedeki ekilen biçilen meyve ve sebzelerin de etkilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu meyve ve sebzelerin sindirim sistemimizde tahribatlara yol açtığı Rusya’da yapılan bir araştırmayla sabitlenmiştir. Dünya nüfusunun ortalama %91’i maalesef temiz hava alamamaktadır. Her geçen gün gelişen fabrikalar ne yazık ki bazı şeylere ulaşmamızı kolaylaştırsa da sağlığımız açısından bizi tehdit eden sonuçlar doğurmaktadır. İnsanlar yedikleri besinin kalitesinin düştüğünü dile getirmesinin temel nedenleri arasında hava kirliliği bulunmaktadır. Orta yaş sınıfındaki bir insanın çocukken yediği besin ile şimdiki yediği besin arasında farklar olmasının temek nedeni olarak hava kirliliği gösterilebilmektedir. 

Ozon Tabakasında Yaşanan İncelme

Ozon tabakası, güneşten dünyaya yönelen ultraviyole (UV) ışınlarına karşı bizleri korumakla yükümlüdür. Aksi takdirde ölümcül sonuçlar doğurarak canlı yaşamını bitirme noktasına gelebilir. Ozon tabakasının delinmesi denen şey aslında incelmedir. Hava kirliliğinin neden olduğu bu incelme hepimizi derinden tehdit etmektedir. Ozon tabakası yaklaşık olarak 50-85 km civarında yerden yüksektedir. Bir diğer adıyla ozonosfer olarak da tabir edilebilir. Ozon tabakasında oluşabilecek bir hasarla cildimizde yanmalar, cilt kanseri gibi hastalıklar yüksek oranda artacaktır. Ozon tabakasına zarar veren maddeler ise; kloroflorokarbonlar, metil bromid, Halonlar başta gelmektedir. Deodorant ve parfümlerde, haşere ilacı gibi birçok maddenin içinde bu maddeleri görmek mümkündür.

Hava Kirliliğinin Önüne Nasıl Geçeriz

Sanayi fabrikalarında oluşan hava kirliliğini minimuma indirmek için bacaya filtreleme takılması en sağlıklı yöntemlerden biridir. Düşük kalorili kömürler yerine yüksek kalorili kömürler tercih edilmeli ve sobalı evlerin bacalarını düzenli olarak her yıl temizlenmesi gerekmektedir. Doğalgaz sobaya nazaran çok daha sağlıklı olacağından doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılmalı. Araba egzozundan çıkan duman doğaya verdiği zarar bakımından yüksek olduğu için toplu taşıma araçlarını kullanmanın artması için çalışmalar yapılmalı.

Yeşil alanları çoğaltarak ve ormanlara gereken önemi vererek hava kirliliğinin de büyük ölçüde önüne geçmiş olacağız. Betonlaşmış yapılardan sıkılsak da mahkum gibi hareket etmemiz yerine elimizden geldiği kadar yeşil alanları canlandırdığımız zaman gelecek için daha temiz bir yaşam sunma imkanımız olacak.

Gelişen teknoloji aslında bir nebze de umut olmaya başladı. Elektrikli araç üretimi çevre dostu olarak bilinmesinin temel nedeni çevreye yabancı madde salınımı yapmamasından kaynaklanıyor. Sanayinin tehdit ettiği çevreyi, gelişen teknolojinin temiz yaşam alanları oluşturması bekleniyor. Zamanla elektrikli araç alımları arttıkça ve egzoz gazları geride bırakıldıkça önemli faydalar sağlayacağı düşünülüyor.

Bilinçli nesiller yetiştirildikçe hava kirliliğine karşı en doğru tedbirler alınmış olacaktır. Gelecek olan nesle ilkokuldan itibaren kaliteli bir eğitimle geleceği düşünme konusunda telkinlerde bulunulduğunda bu tür sorunlar kendiliğinden çözülecektir. İnsanlar bilinçli bir toplum haline geldikçe hava kirliliğinin önü kapalı tutulacaktır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP