DOLAR

31,2326$% 0.09

EURO

33,8528% -0.04

GRAM ALTIN

2.053,37%0,64

ÇEYREK ALTIN

3.455,00%0,17

TAM ALTIN

13.817,00%0,32

BİST100

9.193,69%1,45

BİTCOİN

1939735฿%-1.67687

a

Olgun Bir İnsanın 7 Özelliği

Bir insanın olgun bir kişiliğe sahip olması zordur. Bu toplum içindeki pek çok insan olgun insanları parmak işaretiyle gösterirler. Günümüzde olgun insanlara hayran duyulduğu için, pek çok insan yaşından daha büyük davranmaya çalışıyor. Çevremizdeki bir insanın olgun bir kişiliğe sahip olup olmadığını nasıl anlarız? İşte olgun insanların özellikleri…

1-Affedici Olmak

Yaş ilerledikçe daha iyimser oluyor insan. Olgun insanlar hangi yaşta olursa olsun, mantıkları duygularına göre ağır bastılarından dolayı daha affedicilerdir. İnsan duyguları ile hareket eden bir varlık ama yetişkinlikte duyguları kontrol daha kolay hale geliyor Yapılan büyük ya da küçük hataları kendi iç dünyasında affedebilir, lakin o insanlarla bir daha görüşmez. İnsanın hayatta kalabilmesi için ego ve gururuna gereklidir.

2-Farklılıklara Saygı Duymak

Normal insanlar, kendi düşünceleriyle benzerlik gösteren insanlarla iletişim kurar ve arkadaş olurlar. Bunun tam aksine, olgun insanlar farklı saygı düşüncelerine ve insanların kendi gibi davranmasına saygı duyarlar. İnsanlar farklı düşüncelere sahip oldukları zaman ve fikirlerini birbirlerine dayatmadan saygı çerçevesinde konuştukları zaman insan olmuşlardır. Her insanın hayat, toplum, siyaset hakkında kendilerine göre yorumlamış düşünceleri vardır. Bu düşüncelerini isterse söyler istemezse söylemez. Sadece insana insan olduğu için değer vermek gerek. Düşünce farklılarına rağmen insanların günlük hayattaki dertleri hepsi birbirine benzer. Bu yüzden insanlar ön yargılarından arınmış olarak birbirlerine sahip çıkmalıdır. Normalde de böyle olması gerek zaten. İnsanların geçirdiği kötü olayları dinlerken nutuk vermemeye dikkat edilmesi gerekir. Bazı insanlar rahatlatmak için sadece içinde kalmış şeylere dökmek ister

3-Onaylanma İhtiyacı Duymamak

İnsan birisi iletişim geçtiği zaman kafasındaki ön yargılar nedeni ile konuşma sırasında afallıyor ve bireyler ile nasıl konuşacağını unutuyor. Ön yargılar ve konfor alanında fazla zaman geçirmek insanın rahata alışmasına ve kişinin kendisine olan özgüveninin azalttığı için insanlarla iletişim kurarken gereksiz kelimeler kullanarak insanların kafalarını karıştırıyor. Bu da insanların egolarını zedelemeye, küçük düşmeye kadar birçok yanlış anlaşılmaya kadar gidiyor. Olgunlaşmış bir insanda durum tam tersidir, insanlarla konuşurken uygun kelimeler ile kendini tam ifade edebilen ve nerede vurgu yapacağını bilen iyi birer iletişimcidir.

4-Kolayca Yargılamamak

İnsanlar birbirini dinlememek veya başından birileri kolayca savurmaya çalışır. Bunu yaparken de ya yalan söyler ya da karşısındaki insanın söylediklerini karşı kafasında kolayca etiketler. Ruhu güzel ve huzurlu sakin insanlar insanların dertlerine çözüm bulmaya çalışır. Aslında insanlar yaptıkları basit hatalara göre değil, yapılan ciddi hatalara göre yargılanması gerekmektedir.

5-Açık Fikirli Olmak

Çoğu insan fazla kitap okumadığı için kendilerini yeni fikirlere kapatmışlardır. Olgun insanlara kendilerini geliştirmek için kitap okumaktadırlar ve kafalarının için boş olmayıp birçok altın fikirle doludur. Çevresindeki insanların veya tanımadıkları insanların fikirlerine de açıktırlar.

6-Gereksiz Tartışmalara Girmemek

İnsanlar kendilerini tam ifade edemediği için her konuşma sırasında diğer insanlarla tartışarak anlaşmaya çalışıyor. İnsanlar tartıştığı sırada salgılana adrenalin yüzünden kendini tam ifade edemiyor ve yeteri kadarda sağlıklı düşünemedikleri için birbiriler ile kavga ederek kendilerine zarar veriyorlar. Bunu yapanlarda koskoca insanlar. Olgun insan dediğin bir kere duygularını kontrol edebilmesi, yapıcı eleştiri yapabilmesi ve gereksiz yere tartışmaya girmemelidir. Gereksiz tartışmak sadece boşa enerji harcamak demektir.

7-Mutluluğu Kendinde Aramak

Toplum içindeki insanların çoğu mutluluğu dışarıda ararlar. Bunun yüzünden insanlar kötü alışkanlıklar ediniyor veya kötü yollara sapıyorlar. Cennetteymiş gibi hissedilen mutluluk bir insanın iç dünyasıyla ilgilidir. İç dünyası sakin olan bir insan her şeyde yönelmek istediği alanda başarılı olabilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP