DOLAR

31,2326$% 0.09

EURO

33,8528% -0.04

GRAM ALTIN

2.053,37%0,64

ÇEYREK ALTIN

3.455,00%0,17

TAM ALTIN

13.817,00%0,32

BİST100

9.193,69%1,45

BİTCOİN

1939735฿%-1.67687

a

Tartışmalarda Haklı Çıkmanın 9 Yolu

Tartışmak hayatın en zor ve en duygusal durumlarından birisi olabilir. İster sevdiğiniz, ister küçümsediğiniz, hatta tanımadığınız biriyle olsun, çatışmalar ortaya çıkabilir. Hararetli tartışmalar kaygıyı, kan basıncını ve genel rahatsızlık hissinizi artırır. Bazı insanlar herhangi bir çatışmadan kaçınmak için çok çaba sarf ederken, diğerleri de bir an önce tartışmaya hazır görünüyor. Çoğu insan gibiyseniz veya ikisinin arasında bir yerdeyseniz, tartışmamayı tercih edebilirsiniz. Fakat bazen kendimizi bazı tartışmaların içine sürüklenmiş olarak bulabiliyoruz. Peki tartışma nasıl kazanılır ve tartışmada haklı çıkmanın yöntemleri nelerdir?

1- Bağırmaya Gerek Yok

Herhangi bir tartışma, en zorlayıcı argümanı olan taraf tarafından kazanılır, en yüksek sesle değil. Tartışırken, ne kadar zor olursa olsun asla sesinizi yükseltmemelisiniz. Sakin olmanız önemlidir, çünkü ne kadar yüksek sesle konuşursanız rakibiniz de o kadar yüksek sesle konuşacaktır. Durum böyle olunca da içinde bulunduğunuz şey tartışma değil en çok bağıran kazanır yarışmasına dönüşecektir.

2- Rakibinizi Yanınıza Alın

Rakibinizi kendi tarafınıza çekmeye çalışmak iyi bir fikirdir. Bunu, hemfikir olduğunuzu bildiğiniz açıklamaları yaparak elde edebilirsiniz. Eğer her iki tarafın da kabul edeceği bir şeyi siz ortaya atarak rakibinizi kendinize çekmeyi başarırsanız tartışmayı kazanabilirsiniz. Rakibiniz kabul eder etmez, psikolojik bir savaşı kazandınız demektir. Hatta karşınızdaki kişiyi artık bir rakip olarak değil de arkadaş olarak bile görebilirsiniz.

3- Rakibe Saldırmayın

Rakibinize, onun düşüncelerinin yanlış olduğunu açıkça söylemek iyi bir fikir değildir. Bunun yerine, sağlam karşı argümanlarla onların hatalı olduklarını göstermelisiniz. Bir kişiye yanıldığını söylemek sadece onları kızdırır ve öznel bir yorum olduğu için argümanınız hiçbir işe yaramaz. En azından kanıtlayana kadar. Bu yüzden tartışmada alçak gönüllü olun ve iyi niyet gösterin. Kazanırsanız, iyi görünmenizi sağlar; ama kazansanız da kaybetseniz de bu davranış sizi değerli bir rakip yapacaktır.

4- Açık Görüşlü Olun

Savunmacı olmak, bir tartışmayı kazanmanın en kötü yollarından biridir. Rakibinizin, alternatifleri düşünmeye istekli olmadan pozisyonunuzu kazdığınızı hissetmesine izin vermeyin. Karşı tarafın pozisyonunu düşünceli bir şekilde gözden geçirirseniz, önerdiğiniz çözüm çok daha mantıklı görünecektir. Ayrıca, dinlemekten başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan rakibiniz, sizin tarafınıza geçebilir. Rakibinizin konuşmasına izin verirseniz, durum kendiliğinden çözülebilir.

5- Konuya Bağlı Kalın

Karşınızdaki kişi içinde bulunduğunuz tartışmayı kaybetmeye yakın olduğunda karşınıza başka argümanlarla çıkabilir. Bu olduğunda, buna kanmayın. Hemen orijinal konuya dönün. Tartışmayı ilk başlatan konuyu çözene kadar diğer konulara zaman ayırmayın. Bu şekilde tartışmayı haklı taraf olarak kazanabilirsiniz.

6- Sorular Sorun

Rakibiniz, sizin fikirlerinizi kabul etmeye başladığı zaman onun kusurlarını ortaya çıkarmak için tasarlanmış sorularla gerçeği daha çok önüne koyun. “Bana bir örnek verebilir misin?” ve “bana daha fazlasını söyle” gibi cümleler kullanın. Bu sorular neredeyse her zaman rakibinizi gerçeğe götürür. Eğer rakibiniz dürüst bir insansa söylediklerinizi kabul edecektir.

7- Sessiz Olun

Herhangi bir tartışmayı kazanmanın bir başka harika yolu da hiç tartışmamaktır. Güçlü bir tartışma yaptıktan sonra, bırakın tüm konuşmayı rakibiniz yapsın. Özellikle de size karşı çıkacak gerçeklerden bihaberlerse. Muhtemelen etrafta dolanacaklar ve onlara karşı çıkmanız için size çeşitli yeni bahaneler sunacaklar. Bu davranış, onların yenilgiyi kabul etmelerine yol açmayabilir, ancak tartışmadan uzaklaşmalarına yol açabilir. Bu da onların kaybetmesine ve sizin kazanmanıza sebep olacaktır.

8- Doğrularla Tartışın

Kesinlikle emin değilseniz, bir şeyin “doğru” olduğunu söylemeyin. Ayrıca gerekirse bunu kanıtlamaya hazır olun. Anında argümanlarını uyduran bir kişiyle bir konuyu tartışmak inanılmaz derecede sinir bozucu bir durumdur. Yalnızca doğru gerçeklere dayanarak kazanabileceğinizi bildiğiniz bir münazaraya katılın.

9- Ne Zaman Vazgeçeceğinizi Bilin

Sizi destekleyecek tüm gerçeklere sahipseniz, herhangi bir tartışmayı kazanabilirsiniz. Ancak, rakibinizin sizi yeneceği ve sizi köşeye sıkıştırdığı zamanlar olabilir. Hiçbir şey, sadece uğruna tartışan ve teslim olmayı reddeden bir insandan daha kötü olamaz. Kabul edelim, tartışmak hayatın bir parçasıdır. İş yerinde zor anlaşmalar yapmaktan, evdeki hararetli duygusal çatışmalarla başa çıkmaya kadar. Neyse ki, artık tartışmalarda üstünlük sağlayacak ve herhangi bir tartışmayı kazanmanıza yardımcı olacak bazı faydalı taktiklere sahipsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP